Dbanie o urodę obejmuje szereg działań, w których sama pielęgnacja odgrywa ważną, ale nie najważniejszą rolę. Warto mieć świadomość, że pielęgnacja twarzy i ciała zaczyna się od tego, co pojawia się na naszym talerzu. Zbilansowana, zróżnicowana dieta sezonowa pozbawiona używek i cukrów prostych potrafi pomóc osiągnąć efekty lepsze niż najwyższej jakości krem z aptecznej półki.
Dbanie o urodę obejmuje szereg działań, w których sama pielęgnacja odgrywa ważną, ale nie najważniejszą rolę. Warto mieć świadomość, że pielęgnacja twarzy i ciała zaczyna się od tego, co pojawia się na naszym talerzu. Zbilansowana, zróżnicowana dieta sezonowa pozbawiona używek i cukrów prostych potrafi pomóc osiągnąć efekty lepsze niż najwyższej jakości krem z aptecznej półki. Nie zmienia to jednak faktu, że ukierunkowane na konkretny problem skórny preparaty pielęgnacyjne odgrywają kluczową rolę w zachowaniu młodego, promiennego wyglądu skóry.
Obecnie w drogeriach znajdziemy wiele produktów reklamowanych jako kosmetyki naturalne. Warto dokładnie sprawdzać ich skład, ponieważ deklaracje producenta to jednak nie wszystko. Jeśli chcemy mieć pewność, że kosmetyki faktycznie posiadają naturalny skład, bazujący na składnikach organicznych pochodzących z roślin, zaopatrujmy się w preparaty apteczne.
Naturalne dbanie o skórę twarzy, jak również naturalna pielęgnacja ciała, obejmuje stosowanie olejków i wyciągów pochodzących z ziół, alg i roślin o poświadczonych badaniami właściwościach terapeutycznych. To jednak nie tylko preparaty, ale także odpowiednie ich wmasowywanie, uprawianie jogi twarzy, stosowanie rollerów i prostych akcesoriów wykonanych z jadeitu.
Skóra potrzebuje wody. Dlatego pierwszym krokiem do wygładzenia zmarszczek, usunięcia zmian zapalnych i problemów z cerą jest systematyczne nawadnianie. Najlepiej wypijać kilka łyków wody co kilkadziesiąt minut. Pamiętajmy, że używki i napoje takie jak czarna kawa czy herbata dodatkowo pozbawiają organizm wody, dlatego należy ją intensywniej uzupełniać, jeśli jesteśmy ich fanami.
Najlepsze witaminy dla skóry zawarte są w świeżych, sezonowych warzywach. Niedawno odkryto, że istnieje bardzo duża korelacja między zrównoważoną florą bakteryjną jelit, a prezencją cery. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby nasza skóra była promienna, gładka i pozbawiona nadmiaru sebum, dobrze jest przyjrzeć się temu, co pojawia się w naszym jadłospisie.
Pielęgnacja skóry to także odpowiednie wysypianie się i stosowanie preparatów kosmetycznych dostosowanych do potrzeb naszej skóry i o odpowiednich porach. Pod żadnym pozorem nie powinno się kłaść do łóżka w pełnym makijażu, dokonywać demakijażu poprzez silne pocieranie wacikami twarzy. Absolutnie zakazane jest mechaniczne usuwanie zaskórników poprzez uciskanie porów.
Dbanie o włosy nie powinno ograniczać się jedynie do ich mycia, ale również nakładania odżywki po każdym ich umyciu oraz nakładanie masek przynajmniej raz w tygodniu. Włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi, farbowane i ze skłonnością do wypadania potrzebują dodatkowego wsparcia. Należy pamiętać, że jeśli włosy szczególnie mocno wypadają, koniecznie należy zgłosić się do lekarza rodzinnego celem przeprowadzenia diagnostyki. Wypadanie włosów jest zazwyczaj objawem innych chorób, takich jak np. anemia, niedobory pierwiastków pokarmowych czy zaburzenia hormonalne.
Dzięki nowoczesnym preparatom dostępnym w aptekach profesjonalna pielęgnacja włosów może być przeniesiona z salonu fryzjerskiego do domowego zacisza. Produkty trychologiczne, takie jak peelingi do skóry głowy pobudzające mikrokrążenie i usuwające nadmiar sebum, a także preparaty działające antygrzybiczo i tym samym niwelujące łupież dostępne są w każdej dobrej jakości aptece.
Każda kobieta powinna wypracować swój własny sprawdzony poranny i wieczorny rytuał pielęgnacyjny. W zależności od potrzeb skóry będzie on obejmować więcej bądź mniej punktów. Warto jednak zawsze w nim uwzględnić kilka podstawowych elementów.
Przykładowy rytuał poranny:
l oczyszczanie. Skóra po nocy potrzebuje oczyszczenia z nadmiaru sebum i niewchłoniętych składników odżywczych z bogatych kremów stosowanych na noc.
l tonizowanie. Przywrócenie naturalnego pH skóry pozwala poczuć się świeżo i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
l nawilżanie. Ten etap jest bardzo ważny dla każdego typu skóry, nie tylko suchej: dojrzałej, normalnej, tłustej. Warto poświęcić na wklepanie kremu nawilżającego odpowiednią ilość czasu, a następnie odczekać przed nakładaniem dalszych warstw kosmetyków do pełnego wchłonięcia się kremu.
l ochrona UV. Niezależnie od pory roku wskazane jest stosowanie filtrów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Zwłaszcza, jeśli w pielęgnacji stosujemy kwasy AHA i substancje takie jak retinol, które mają działanie fotouczulające. Filtry UV mogą być zawarte w kremie nawilżającym lub podkładzie, jeśli go stosujemy.
l nałożenie makijażu (jeśli nosimy).
Przykładowy rytuał wieczorny:
l oczyszczanie z resztek makijażu, nadmiaru sebum i wszelkich zanieczyszczeń zgromadzonych na powierzchni skóry przez cały dzień.
l tonizowanie, czyli przywrócenie naturalnego pH skórze.
l masaż z użyciem rollera, pomagający pobudzić krążenie i zwiększający chłonność skóry.
l nałożenie serum dostosowanego do potrzeb skóry.
l nałożenie kremu odżywczego na noc.
l nałożenie kremu pod oczy.
Dwa razy w tygodniu: wykonanie peelingu mechanicznego lub peelingu enzymatycznego, usuwającego martwe komórki naskórka i nadającego skórze promiennego wyglądu.
Prawidłowa pielęgnacja skóry potrafi przynieść bardzo dobre efekty, zwłaszcza, jeśli będzie połączona ze wsparciem od wewnątrz. Najlepsze witaminy dla skóry, włosów i paznokci zawierają wszystkie niezbędne pierwiastki, które niekiedy trudno jest dostarczyć jedynie z dietą. Zadaniem tego typu witamin jest m.in. wzmocnienie bariery hydrolipidowej naskórka, dostarczenie substancji odżywczych i wzmocnienie naturalnych procesów regeneracyjnych, które zachodzą w skórze. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować kilku preparatów jednocześnie, ponieważ może to prowadzić do przekroczenia dobowych dawek poszczególnych substancji, a w konsekwencji bardziej zaszkodzić niż pomóc. Preparaty witaminowe nie powinny być również stosowane jako zastępnik zbilansowanej diety, a jedynie jej uzupełnienie.